Svarbiausi objektai įrašyti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą

inne 10008 138890 320270 1000x1000

Kas yra UNESCO sąrašas? Jis buvo įkurtas 1972 m., siekiant išsaugoti ir populiarinti unikaliausius objektus pasauliniu mastu. Kažko įtraukimas į UNESCO sąrašą yra garantija, kad turime reikalų su kažkuo tikrai ypatingu, o atskiros šalys ir regionai ne vienerius metus siekia būti įtraukti į šią garbingą grupę. UNESCO objektų sąrašas kasmet atnaujinamas. Šiuo metu (2021 m. pabaigoje) yra 1154 objektai, iš kurių 897 yra kultūros paveldo, 218 - gamtos ir 39 - mišrios. Mes atrinkome jums 10 būdingiausių ir labiausiai lankomų tokio tipo vietų pasaulyje.

UNESCO objektai pasaulyje – Egiptas ir Gizos piramidės
Kairo pakraštyje esantis piramidžių kompleksas yra vienas seniausių architektūros perlų pasaulyje, be to, tai vieninteliai objektai, išlikę iki mūsų laikų iš Septynių senovės pasaulio stebuklų sąrašo! Trys pagrindinės piramidės pastatytos apie 4,5 tūkst. metų – didžiausia Cheopso, antra pagal dydį Khafrą ir daug mažesnė Mykerina – lydi nemažai mažesnių, kurios buvo skirtos vienam po kito einančių valdovų kapams ir galingiems senovės Egipto pasauliams.
Tarp piramidžių, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, įspūdingiausias yra Cheopsas – jo šonai ties pagrindu siekia daugiau nei 230 metrų, o visa – mažiau nei 139 metrus. Iš pradžių piramidė siekė beveik 147 metrus, tačiau jos aukštis sumažėjo dėl erozijos ir visų pirma dėl to, kad ji prarado viršūnę vainikuojantį akmenį, vadinamąjį piramidonas. Remiantis skaičiavimais, jis buvo pastatytas iš apie 2,3 milijono kalkakmenio blokų, kurių kiekvienas sveria nuo 2 iki 15 tonų. Kameros, kurioje buvo palaidotas valdovo kūnas, skliautui sukurti panaudota ir daug sunkesnė, per 25 tonos granito luitų. Tai vienas įspūdingiausių pastatų, įtrauktų į UNESCO paminklų sąrašą.

UNESCO sąrašas – Petra Jordanijoje
Jordanijos Petra yra puikus pavyzdys vietos, kur žmogus savo tikslams puikiai panaudojo esamą reljefą. Miestas yra paslėptas Es-Shara kalnų širdyje, o pagrindinis kelias, vedantis į jį, yra 800 metrų ilgio tarpeklis, vadinamas As-Siq.
Petra, kuri yra vienas iš UNESCO objektų, istorija siejama su nabatėjais, iš pradžių klajoklių tauta, tikriausiai kilusia iš Hijazo kalnų (šiandien Saudo Arabija). Jau IV amžiuje prieš Kristų jiems pavyko sukurti stiprią ir nepriklausomą valstybę, apėmusią dabartinės Jordanijos ir pietų Izraelio teritoriją. Savo gerovę jie kūrė iš prekybos – kontroliavo prekybos kelius nuo Persijos įlankos iki Raudonosios jūros ir pietų Arabijos iki pat Damasko.
Petra buvo Nabatėjų sostinė ir kadaise buvo pilnas miestas su rūmais, šventyklomis, gyvenamaisiais rajonais, pirtimis ir kt., tačiau po daugybės žemės drebėjimų iki šių dienų išliko beveik tik nabatėjų uoloje išraižyti kapai. Tačiau jis tikrai nusipelno likti UNESCO sąrašo dalimi.

Sekantis UNESCO obejktų sąrašo taškas - Uolos kupolas (Izraelis / Palestina)
Uolos kupolas, taip pat žinomas kaip Auksinis kupolas, yra seniausias šiandien egzistuojantis ir vienas būdingiausių pastatų musulmonų pasaulyje bei įtrauktas į UNESCO objektų sąrašą. Jis įsikūręs ant Šventyklos kalno, pačiame Jeruzalės senamiesčio centre, šalia Al-Aqsa mečetės. Uola, ant kurios buvo pastatyta šventykla, yra labai svarbi tiek žydams, tiek musulmonams:

  • pagal judaizmą, tai akmuo nuo Dievo sosto, iš kurio kilo pasaulis,
  • pagal islamą, būtent iš jo pranašas Mahometas pakilo į dangų ir grįžo su Koranu.

Būtent čia stovėjo svarbiausia žydų šventykla (jos atraminės sienos likutis – Raudų siena), būtent čia, pagal tradiciją, Abraomas turėjo paaukoti savo sūnų.

Po musulmonų okupacijos Artimuosiuose Rytuose 637 m. buvo sukurta tradicija, susiejanti Mahometo žengimą į dangų su šia kalva, ir Jeruzalė tapo trečiu švenčiausiu miestu (po Mekos ir Medinos) islame. Uolos kupolas buvo baigtas statyti 691 m. kalifo Abd al-Malik įsakymu. Šventykla aštuonkampė, dekoruota marmuru, mozaikomis, turkiškomis fajanso plytelėmis, taip pat užrašais iš Korano. Šį UNESCO objektą verta pamatyti savo akimis!

Turkijos akcentas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą – Sofijos soboras
Į UNESCO pasaulio sąrašą įtraukta Stambulo Sofija, kurios pirminis pavadinimas buvo Dievo Išminties bažnyčia, yra įspūdingiausias architektūrinis statinys, pastatytas pirmajame mūsų eros tūkstantmetyje. Jo statyba pradėta valdant Konstantinui Didžiajam (4 a.), tačiau tik imperatorius Justinianas (6 a.) suteikė Sofijos soborui dabartinę formą. Pastato istorija buvo labai audringa, nuo pat jo atsiradimo iki Konstantinopolio užėmimo turkams, Hagia Sophia veikė kaip bažnyčia, 1453 m. buvo paversta mečete ir atliko šią funkciją iki 1934 m., kai Mustafos Kemalio sprendimu. Atatiurkas tapo muziejumi. 2020 m. liepą Turkijos prezidentas Recepas Erdoğanas, nepaisydamas tarptautinių protestų (įskaitant UNESCO), nusprendė Sofijos soborą vėl paversti mečete.
Įspūdingas stačiakampio plano, kurio matmenys 82 × 73 metrai, pastatą vainikuoja 32 metrų skersmens kupolas, kurio apatinėje dalyje yra 40 langų, kurių dėka į vidų patenka šviesa, sukurianti nuostabius atspindžius. pagrindinė nava. Sofijos soborui pastatyti ir papuošti buvo panaudota daug vertingų medžiagų, įskaitant tamsiai pilkas ir žalias marmuras, raudonas porfyras arba brangakmeniai, iš kurių buvo daromos sienų mozaikos. Šis UNESCO paminklas yra įspūdingas!

Alhambra Ispanijoje, įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą
Alhambra, esanti Granadoje, Ispanijos Andalūzijos širdyje, yra bene puikiausia musulmonų valdžios liekana Pietų Europoje. Šie rūmai ir tvirtovė buvo pastatyti XIII amžiuje Granados emyro Nasrido Mohammedo ben Al-Ahmaro iniciatyva ant nedidelės 9 amžiaus tvirtovės griuvėsių ir buvo pratęsti ateinantiems 200 metų. Po to, kai 1492 m. musulmonai buvo išvaryti iš Ispanijos, kitus 500 metų kompleksas buvo naudojamas kaip kalėjimas.

Arabų poetai apibūdino Alhambrą – dabar vieną iš UNESCO objektų pasaulyje – kaip perlą, įdėtą į smaragdą, taip nurodydami struktūros ir aplinkinių miškų spalvas. Kompleksą sudaro daugybė kiemų, apsuptų raižytų kolonų (garsiausias iš jų yra Liūtų kiemas), daugybė salių, pasižyminčių turtinga ornamentika, ir didžiulis sodas. Ant sienų galime grožėtis keliais arabų kaligrafijos stiliais.

UNESCO paveldas – Registanas Samarkande (Uzbekistanas)
Samarkando išskirtinumą jau įvertino Aleksandras Makedonietis, teigdamas, kad jis dar gražesnis, nei jis įsivaizdavo. Šiandien čia galime rasti daugybę kvapą gniaužiančių architektūros stebuklų, tačiau niekas neprilygsta pastatams Registano aikštėje, patekusioje į UNESCO sąrašą. Sunku patikėti, kad kažkada čia buvo tik upelio nuneštas smėlis, į šį faktą byloja ir aikštės pavadinimas, reiškiantis smėlėtą vietą. Timūro Didžiojo laikais tai buvo pagrindinis miesto turgus, 15 amžiuje jo anūkas Ulugbekas pavertė jį Samarkando iškilmingu ir kultūriniu centru, o iš šio laikotarpio kilęs ir seniausias aikštės statinys – Ulugbek Medresa. Valdovo-astronomo laikais čia buvo 50 hujrų (kambarių studentams), 4 auditorijos, įspūdingas kupolas ir 4 minaretai, dėstė iškiliausi to laikotarpio mokslininkai. Lankytojams įspūdį daro pastato simetrija ir proporcingumas, dėl kurio susidaro įspūdis, kad visa medresa kyla į dangų, ir įmantrios dekoracijos – marmurinės plokštės, mozaikos ir majolika.

Po 200 metų buvo pastatyti kiti du pastatai aikštėje, įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą – Sher Dor medresa ir Tilla-Kari mečetė. Pirmajam būdingas portale stirniną medžiojančio leopardo ar tigro atvaizdas, o antrosios – stulbinantis auksavimas viduje.

UNESCO pasaulio sąrašas – uždraustasis miestas Kinijoje
Uždraustasis miestas Pekine yra rūmų kompleksas, kurį 1406–1420 m. pastatė Mingų dinastijos imperatorius Yongle, buvusios Mongolijos juanių dinastijos sostinės vietoje. Čia gyveno dviejų dinastijų imperatoriai – Mingų (iki 1644 m.) ir Čingų, kurių valdovai valdė nuo XVII amžiaus vidurio iki 1912 m.

Uždraustasis miestas yra įprastas pavadinimas, nes jo klestėjimo laikais tik atrinkti, patikimiausi žmonės galėjo patekti į arkinius interjerus. Kinų kalba ši vieta vadinama Gù Gōnzg, o tai pažodžiui reiškia Senovinius rūmus. UNESCO objektas yra apsuptas gynybine siena, o jos teritorijoje rasite daugybę rūmų ir paviljonų, įskaitant didžiausias Uždraustojo miesto pastatas – Aukščiausios harmonijos paviljonas.
Verta paminėti, kad visai šalia Uždraustojo miesto yra Tiananmenio aikštė (Dangiškosios ramybės aikštė) – didžiausia pasaulyje viešoji aikštė, kurios matmenys 800x300 metrų, su paminklu Žmonių didvyriams ir Mao Dzedongo mauzoliejumi.

Indija įtraukta į UNESCO pasaulio sąrašą – Tadžmahalas
Vieta dažnai vadinama didžiausiu meilės paminklu, nes buvo sukurta iš ilgesio netekti mylimos žmonos. Kai 1631 m. mirė 36 metų Indijos Mogolų valdovo Shah Jahan žmona Mumtaz Mahal, pagimdžiusi 14-ąjį vaiką (!), beviltiškas vyras jai pažadėjo du dalykus – kad daugiau nebeves ir kad jis pastatys nuostabų kapą, kuris užgoš visus esamus kapus.
Tadžmahalo statyba truko 22 metus, jame dirbo apie 22 000 žmonių, darbininkai, amatininkai ir menininkai iš tokių tolimų šalių kaip Uzbekistanas ir Turkija. Marmuro blokai buvo nugabenti į 1000 dramblių statybvietę, įveikusią 320 km nuo tolimo karjero. Tada jie buvo papildomai papuošti daugybe brangiųjų ir pusbrangių akmenų bei kaligrafijos. Trys kupolai, kuriais vainikuojamas UNESCO paminklas pasaulyje (didžiausias sveria 13 000 tonų!), turi simbolizuoti moterį, dangų ir rojų.

Angkor Vatas – Kambodža tarp UNESCO objektų
Šiaurinėje Kambodžos dalyje, džiunglių viduryje esanti Angkor Wat šventykla yra didingiausias religinis pastatas pasaulyje ir kartu įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kompleksas buvo khmerų sostinės Angkor dalis, kuri klestėjo nuo 9 iki 15 a., o su vienu milijonu gyventojų kadaise buvo vienas didžiausių miestų pasaulyje. Jos klestėjimas baigėsi XV amžiuje, kai įsiveržė Tailando armija. Miestas buvo apleistas, o šventykla pamiršta iki 1861 m., kai čia atvyko prancūzų gamtininkas Henri Mouhot.
Kompleksas buvo pastatytas 1113-1150 metais ir buvo skirtas induistų dievybei Višnui. Visa konstrukcija paremta induizmo kosmologija – kylantys kūginiai bokštai, kurie yra pastato pabaiga, simbolizuoja šventąjį Meru kalną (laikomą visatos centru ir Višnaus sostine), o griovys, supantis Angkor Vatą, turi simbolizuoti. tai, kad kalną užtvindė vandenynas, o išorinė siena yra pasaulio kraštas. Visą puošia daugybė bareljefų ir reljefų, vaizduojančių scenas iš mitologijos, epų ir khmerų valdovų gyvenimo.

UNESCO paveldo sąrašas – Maču Pikču Peru
Maču Pikču – uolų šventovės miestas, vadinamas „prarastu inkų miestu“, kurio ispanų konkistadorai taip ir nepasiekė (atrasta tik 1911 m.), garsėjanti Trijų langų uolų šventykla, Saulės observatorija ir vaizdingomis išpuoselėtomis terasomis.
Maču Pikču, esantis 112 km į šiaurės vakarus nuo Kusko, yra geriausiai išsilaikiusi ir viena gražiausių inkų pastatytų gyvenviečių. Archeologiniai tyrimai rodo, kad jis buvo pastatytas XV amžiaus viduryje, o apleistas mažiau nei po 100 metų, 1537 ar 1538 m. Gyvenvietės apleidimo priežastys iki šiol tebėra paslaptis, vieni spėja, kad tai įvyko dėl pilietinio karo, kiti – dėl epidemijos, išnaikinusios gyventojus. Šią dviejų hektarų akmeninę pilį 1911 metais atrado britų mokslininkas ir tyrinėtojas Hiramas Binghamas III. Kadangi originalus į UNESCO paminklų sąrašą įtrauktos gyvenvietės pavadinimas niekada nebuvo nustatytas, Hiramo suteiktas pavadinimas vartojamas ir šiandien (Machu Picchu verčiama kaip Senoji viršukalnė ir tai yra kalno, ant kurio guli miestas, pavadinimas). .
Iki šiol nežinoma, kokiu tikslu buvo pastatyta gyvenvietė – ar tai buvo ekonominis ir religinis inkų centras, ar saulės kulto centras, ar rytinių Andų šlaitų užkariavimų atrama. Aišku viena – apsilankymas Maču Pikču ir pasigrožėjimas didingų šventyklų, namų ir bokštų liekanomis yra tikras malonumas architektūros mylėtojams ir keliaujantiems pagal UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Užsisakykite naujienlaiškį

Įveskite savo elektroninio pašto adresą ir mes jums atsiųsime mūsų naujienlaiškį su kelionių pasiūlymais į jūsų pašto dėžutę.